0542 637 75 04
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bıttım Sabunu İçindekiler

11 Ocak 2019
227 kez görüntülendi
Bıttım Sabunu İçindekiler

Saç ve cilt üzerinde sahip olduğu bir çok faydası sayesinde popüler olabilmeyi başarmış olan bıttım sabunu, akıllara en çok bıttım sabunu içindekiler sorusunu da beraberinde getirmektedir. Tamamen doğal ve katkısız bir şekilde üretilen bıttım sabununu satın alırken doğal ve hakiki ürünü almaya dikkat etmek gerekmektedir.

Bıttım Sabunu Üretiminde Kullanılan Fıstıklar,

Bıttım sabununun imalatında kullanılan bıttım fıstıkları, bağlardan ya da bahçelerden toplanarak, tek tek ayıklanır ve ardından çürükleri de ayrılarak, kalan iyi durumda olan fıstıklar da yıkanarak kurutulmaktadır. Fıstıkların kurutulması işlemi ise yaklaşık olarak beş ile on  gün arası kadar sürmekte ve kuruyan fıstıklar da değirmende öğütülmesinin ardından orta sıcaklığa sahip bir su ile kazan içerisinde yoğurulmaktadır.

Bıttım fıstıklarının yoğurulması işlemi, üretim esnasında ki en özen isteyen evre olup, bu yoğurma işlemi yaklaşık olarak iki saat kadar sürmektedir. Ortalama bir şekilde iki saat kadar yoğurulan bıttım fıstıklarından ise belirli bir miktarda yağ çıkmaktadır ki bu yağ, ayrı bir kaba konulmaktadır. Kazanda kalan diğer fıstıkları ise sıcak bir ortamda bırakılması ile yağlarının tamamen süzülmesi sağlanmaya çalışılır ve yağlı çözeltinin su yüzeyine çıkmasıyla kazanda kalanlar atılarak kazan tamamen temizlenir. Ardından yağın içerisinde bulunduğu kazan, kaynatılırken, bir başka kabın içerisinde de sabunlaşma reaksiyonunun gerçekleşebilmesi için bir çözelti hazırlanmaktadır. Hazırlanan bu sabun çözeltisi ile yağın yaklaşık olarak on iki ile on altı saat kaynamasının ardındanda sabunlaşma reaksiyonu son bulur ve karışım henüz sıcakken kaplara doldurularak, açık havalı bir ortamda üç gün kadar bekletilmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
WhatsApp WHATSAPP SİPARİŞ
Tıkla Ara
Adres