0542 637 75 04
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bıttım Sabunu Neyden Yapılır?

11 Ocak 2019
292 kez görüntülendi
Bıttım Sabunu Neyden Yapılır?

Siirt iline özgü bir sabun olan bıttım sabunu el yapımı bir sabundur. Bu sabun bıttım ağacının meyvesinden elde edilmektedir. Bıttım ağacı aşılanmamış fıstık ağacıdır. Bu ağaçtaki meyveler toplanır. Çürükleri seçilerek atılır. Sağlam kalan meyveler yıkanıp, kurutulur. Kuruyan meyveler havanlarda dövülerek yağları çıkarılır. Çıkarılan yağa su ilave edilerek ve 12-16 saat arasında kaynatılarak bıttım sabunu elde edilir. Elde edilen bıttım sabunu kalıplara dökülür. 3 gün kurumaya bırakılır. Kuruyan sabunlar kalıplardan çıkarılarak küçük küçük kesilip, satışa sunulur. Bu paragrafta “Bıtım Sabunu Neyden Yapılır?” sorusuna cevap verdik.

Bıttım sabunu cilt ve saç için faydalıdır. Saçlarda dökülmeyi, kepeği, saçların beyazlamasını engellemektedir. Ciltte ise mantar ve egzama gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ergenlikte oluşan sivilcelerin giderilmesinde de etkilidir. İçeriğinde bulunan maddeler yüzünden bu etkileri göstermektedir. Bu maddeleri yukarıdaki paragrafta “Bıttım sabunu neyden yapılır?” sorusu cevabı olarak belirtmiştik.

İnsanların bıttım sabununu faydalarından dolayı çok fazla tercih ettiği bilinmektedir. Ve bu faydalar göz önüne alındığında akla gelen ilk soru “Bıttım sabunu neyden yapılır?” sorusu olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

WhatsApp WHATSAPP SİPARİŞ
Tıkla Ara
Adres