0542 637 75 04
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bıttım Sabunu Rengi Nasıldır?

11 Ocak 2019
145 kez görüntülendi
Bıttım Sabunu Rengi Nasıldır?

Siirt iline özgü bir sabun olan bıttım sabunu rengi koyu yeşildir.Aşılanmamış fıstık ağacından elde edilen bir sabundur.Bu sebeple fıstığa alerjisi olanların doktora danışarak kullanması gerekmektedir. Bu ağaçtaki bıttım meyveleri toplanarak, çürükleri seçilir. Sağlam olan bıttım meyveleri yıkanıp, kurutulur. Kuruyan sağlam meyveler havanlarda dövülerek yağı çıkartılır. Çıkan yağa su ilave edilerek bıttım sabunu elde edilir.

                Bıttım sabunu saçlara ve cilde iyi gelmektedir. Saçlardaki dökülmeleri önler. Beyazlamış saçların eski rengine dönmesini sağlar. Fakat bunun için uzun süreli kullanım gerekmektedir.  Saçlardaki kepeği giderir. Ciltte egzama ve mantar gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Ergenlikte oluşan sivilcelerin ve lekelerin giderilmesinde kullanılır. Bacaklarda oluşan varislerin azalmasına yardımcı olur.  Siyah noktaların giderilmesinde de etkilidir. Bu tür faydaları bulunan bıttım sabunu rengi koyu yeşildir. Kurudukça açık yeşil renge dönmektedir.

Bıttım sabunu rengi koyu yeşil olarak bilinse de içine zeytinyağı katıldığında sarı renge dönmektedir. Bu sebeple bıttım sabununun rengine bakılarak orijinalliği anlaşılmayabilir. Bundan dolayı bıttım sabunu siparişleri güvenilir sitelerden yapılmalıdır. Veya bıttım sabunu eczanelerden temin edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
WhatsApp WHATSAPP SİPARİŞ
Tıkla Ara
Adres