0542 637 75 04
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Çitlembik Sabunu

11 Ocak 2019
138 kez görüntülendi
Çitlembik Sabunu

Bıttım sabunu olarak da bilinen çitlembik sabunu kahverengi kabuklu yabani fıstık bitkisinin yağı ile ‘’çitlembik’’ adıyla adlandırılan menengiç ağacının yağından yapılan faydası bol, sarı veya yeşil renkli, doğal bir sabun çeşididir. Egzama, mantar ve kepek gibi cilt sorunlarını kökünden kurutmasıyla meşhur olan bu doğal sabun, Mardin’in Botan bölgesinde doğmuş olmasına rağmen, Siirt bölgesi ile özdeşleşmiş durumdadır.

Prens Charles olmak üzere İngiliz kraliyet ailesi de çitlembik sabununu yıllardan beri kullandığı rivayet edilir. Bu nedenle, halk arasında ‘’prensin sabunu’’ adıyla da bilinir. Üretildiği bölgede ‘’Botan Sabunu’’ da denilen çitlembik sabununun birçok faydası bulunmaktadır. Cilt üzerinde peeling etkisi göstermektedir. Hem saçları doğal bir şekilde güçlendirmektedir hem de saçların su ve yağ dengesini düzenlemektedir hatta kuru saçları nemlendirmeye yardımcı olmaktadır.

Çitlembik sabunu, Güneydoğu Anadolu’nun hemen hemen her şehrinde bulunmaktadır. Türkiye’nin birçok bölgeleri ile şehirlerinde ise, organik pazarlardan veya aktarlardan kolaylıkla temin edilirken, gerçeğini ve katkısız olanını almayan özen gösterilmelidir. Birçok kimyager ve saç uzmanlarının önerdiği çitlembik sabunu, doğal bir temizlik ve bakım ürünüdür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
WhatsApp WHATSAPP SİPARİŞ
Tıkla Ara
Adres